Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio
Forum dyskusyjne - www.Estradowiec.pl

Końcówki mocy - Cyfrowa Końcówa Mocy. - Co to ?

ochara - 2011-02-02, 16:45
Temat postu: Cyfrowa Końcówa Mocy. - Co to ?
Siemano.

Sprawe mam.

Czy ktoś mógłby by mi wytłumaczyć jak działa Cyfrowa Końcówka Mocy i co to jest.

Ostatnio przeglądając allego natknąłem się na cyfrową końcówę mocy.

Ma ponad 3Kw mocy a wygląda jak procesor dźwięku tzn. ma małe gabaryty.

Nie mogę znaleźć nigdzie w googlach informacji na temat zasady działania takiej końcówy.

Bo z tego co widziałem na fotkach to trafo tam nie wejdzie. Zbyt mała jest.

Proszę o jakieś wytłumaczenie.

I jaka jest różnica pomiędzy Cyfrową a Zwykłą Końcówą mocy :D

Dzięki :)

sebosm - 2011-02-02, 16:57

ochara napisał/a:
trafo tam nie wejdzie. Zbyt mała jest.

jest też takie coś jak zasilacz impulsowy
takie zasilacze właśni stosowane są w takich małych gabarytowo końcówkach mocy
firma powersofr robi właśnie takie cyfrowe końcówki które zajmują 1U

Samociak - 2011-02-02, 17:03

Cyfrowa końcówka mocy działa tak samo jak zwykła :D , często teraz cyfrowe końce mają wielkość 1u, niema tam trafa.
Ja osobiście bardziej lubię brzmienie cyfry na nadstawkach, ale na bas wole tradycyjne transformatorowe końce mocy :)
Co do różnicy, One tylko odciążają :) Raz że odciąży Ci kręgosłup, a dwa portfel :D

m4rt1n3k - 2011-02-02, 17:05

Nie powiedziałbym, że końcówki cyfrowe są takie tanie...
No ale co do kręgosłupa, to w 100% się zgadzam. :)

szwagier - 2011-02-02, 17:10

Samociak napisał/a:
One tylko odciążają :) Raz że odciąży Ci kręgosłup, a dwa portfel :D

Cytat:
Nie powiedziałbym, że końcówki cyfrowe są takie tanie...

No przecież kolega Samociak właśnie to powiedział, lżejszy portfel -> biedniejszy człowiek, więcej kasy wyłożył

m4rt1n3k - 2011-02-02, 17:17

Wybacz, źle zrozumiałem jego wypowiedź. :mrgreen:
ochara - 2011-02-02, 18:03

A oprócz tego że nie ma transformatora są jakieś jeszcze różnice (chodzi mi o wnętrze a nie o dźwięk ; ) ) ?
sebosm - 2011-02-02, 18:07

ochara, http://audio.com.pl/pdf/t...e/tact02175.pdf tu masz co nieco opisane na ten temat
14SoundSX - 2011-02-02, 18:25

W zasilaczach impulsowych jest transformator tylko ,że taki mały.
Są końcówki 1u ze zwykłym transformatorem (takim dużym) np. vlp-300 American.
Cyfrówki maja możliwosć sterowania przez komputer co ułatwia życie np. gdy mamy 10 końcówek.

Volt - 2011-02-02, 19:27

Samociak napisał/a:
Cyfrówki maja możliwosć sterowania przez komputer co ułatwia życie np. gdy mamy 10 końcówek.
Nie zawsze.
Samociak - 2011-02-02, 19:30

Volt: Ja tego nie napisałem :P Pomyliłeś mnie z 14SoundSX :D
14SoundSX - 2011-02-02, 19:31

Volt napisał/a:
Samociak napisał/a:
Nie zawsze.

Ale często jeżeli mowa o tych lepszych ;) To mój tekst:p

AlfonsoRodeo - 2011-02-02, 19:44

Wzmacniacz klasy D z modulowaną szerokością impulsu i zasilaczem impulsowym nie działa tak jak każdy inny wzmacniacz. Transformatora sieciowego też nie ma. Cewki, a i owszem, mogą być, ale służą do czegoś zgoła innego.
Sterowanie z komputera nie ma nic wspólnego z topologią wzmacniacza - można zrobić moduł DSP i kontroli do każdego rodzaju wzmacniacza.
Różnice w brzmieniu są, w moim odczuciu wyraźnie na korzyść "cyfrowych", szczególnie w zakresie basowym, konstrukcyjnie również są inne niż np. końcówka w klasie AB. "Cyfrowy" wzmacniacz ma rozbudowaną baterię kondensatorów oraz działa na zasadzie przełączania grup tranzystorów (nigdy nie działają wszystkie naraz).

http://livesound.pl/testy...bagatelnej-mocy

Samociak - 2011-02-02, 19:44

T.amp serii d np. niema o brzmi ciekawie jak za taką kasę ;)
AlfonsoRodeo - 2011-02-02, 19:50

Tanie "cyfry" mają wiele mankamentów jak np. brak selekcji podzespołów przed procesem produkcyjnym. Rezultatem są działające w różny sposób kanały wzmacniacza. Innym problemem jest wysoka awaryjność powiązana z bardzo niską jakością lutów.
Volt - 2011-02-02, 20:23

Samociak napisał/a:
Volt: Ja tego nie napisałem :P Pomyliłeś mnie z 14SoundSX :D
Forum porypało z cytowaniem selektywnym :)
ciasteczkowypotwor - 2011-02-03, 00:00

AlfonsoRodeo, Grup tranzystorów to się tam raczej nie przełącza, w końcówce LF wszystkie pracują jak w normalnym układzie AB. Zerknij na schemat choćby labgruppena.
AlfonsoRodeo - 2011-02-03, 00:22

taki opis jest do koncowek Powersofta, z reszta bardziej szczegolowo opisywany w ktoryms z Live Soundow. Jak znajde gazetke to zrobie skan i podam.
ciasteczkowypotwor - 2011-02-03, 09:09

AlfonsoRodeo, Powersoft może mieć końcówkę LF zrobioną tak jak w klasie H. Stąd wzmianka o przełączanych tranzystorach. Bo faktycznie ma bardzo rozbudowany zasilacz, labgruppen ma dużo prostszy.
AlfonsoRodeo - 2011-02-03, 10:05

nie jest zrobiona jak w klasie h, bo sam wzmacniacz dziala na zasadzie impulsow o modulowanej szerokosci (tak nie dziala klasa H), wykorzystujac okreslona bezwladnosc glosnikow. Na wyjsciu znajduje sie rowniez rozbudowany filtr, ktory ma za zadanie skorygowac prace wzmacniacza. To zupelnie inna technologia. Lab.Gruppen a wzmacniacze w klasie TD, ktora jest zgola inna niz klasa D. Polecam Live Sound Kwiecien/Maj 2010, strona 86 :)
dr_aus - 2011-02-03, 11:54

wszyscy sie mylicie. Odpowiedź na pytaniebrzmi:

Cyfrowa końcówka mocy to chwyt marketingowy świetnie wykorzystujący zakorzeniony w ludziach postęp technologiczny związany z komputerami. Cyfrowa końcówka nie isnieje w tej chwili, a oferowane na rynku produkty sa wykonane w technologii impulsowej. Impulsowy może byc zasilacz, impulsowy moze być wzmacniacz. Co do tego drugiego jest rozbieżność w nazewnictwie, poniewaz koś mylni kiedys nazwał wzmacniaczem impulsowym wzmacniacz impulsów. No ale to i tak bez znaczenia, Cyfrowy wzmacniacz juz sie przyjęło.