Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio
Forum dyskusyjne - www.Estradowiec.pl

Akustyka - Procesor dzwięku - poprawa jakośći dzwięku

20rafalo - 2011-03-16, 16:48
Temat postu: Procesor dzwięku - poprawa jakośći dzwięku
Witam
Może zacznę od tego jaki mam sprzęt:
mikrofon shure bg48, wzmacniacze ads 1400, Alto T4, mikser Numark DXM 06, Kolumny 4x wharfedale LX15, suby NAW sbr1000, player Pioneer CDJ 400, okablowanie firmy Proel
Nie słychać mnie dobrze przez mikrofon, ustawienia nie poprawiają zbyt jakości. Słychać trochę za mgłą. Chciałem to poprawić.
Chciałem dodatkowo limiter, który poprawi jakość i uśredni sygnał.
Czy powodem tego może być mikser?

jon-x - 2011-03-16, 17:17

Numark DXM 06 dość poważnie kaleczy dźwięk. Próbowałeś porównywać z innym mikserem?
djheniuu - 2011-03-16, 17:29

a może to kwestia złego lub źle dobranego mikrofonu?
20rafalo - 2011-03-16, 18:22

Ten mikrofon nie jest taki zły... bez przesady
SILVER SOUND - 2011-03-16, 19:34

Witam
"Nie pomoże puder, róż, kiedy paczki kiepskie...cóż.."
Wymień paczki na dobre..I nie będzie potrzeba procesorów. Nie masz dobrego "środka" i dlatego nie "przebijasz" się. Za mała sprawność, i gonisz na krawędzi mocy wzmacniacza, brak dynamiki, i mocy aby "przebić" sie z sygnałem mikrofonu na resztą..
jk

20rafalo - 2011-03-16, 19:54

SILVER SOUND Twoja wypowiedź jest wyssana z palca.
Ja gram na połowę mocy tych paczek! Czy Ty słyszałeś kiedyś te paczki czy tylko widziałeś?
Muzyka gra dobrze. Tylko z mikrofonem problem.

SILVER SOUND - 2011-03-16, 20:04

20rafalo napisał/a:
SILVER SOUND Twoja wypowiedź jest wyssana z palca.
Ja gram na połowę mocy tych paczek! Czy Ty słyszałeś kiedyś te paczki czy tylko widziałeś?
Muzyka gra dobrze. Tylko z mikrofonem problem.

Słyszałem, naprawiałem, i nie maja dobrej średnicy. Porównaj z jakimś rcf-em, lub inna kolumna dobrej marki i klasy ponad niskobudżetowej.
Ja już ssanie palca, aby dojśc co jest czego przyczyną mam za sobą.
Ja już wiem bez ssania, co i dlaczego, zatem, kolego albo mi uwierzysz, albo ssij palec dalej....Tylko uważaj, abyś go nie nagryzł...
jk

20rafalo - 2011-03-16, 20:25

Czyli co, mikrofon oraz mikser tego nie powoduje?
PS te LX nie grają źle, nie gram nimi na max mocy, bo nie potrzebuje, są dość efektywne..

SILVER SOUND - 2011-03-16, 20:53

20rafalo napisał/a:
Czyli co, mikrofon oraz mikser tego nie powoduje?
PS te LX nie grają źle, nie gram nimi na max mocy, bo nie potrzebuje, są dość efektywne..

Słuchając na muzyce, często słuchacie z upodobaniem "bum-cykcyk..."
Czyli duzo basu, i duzo tzw: "cykadełka"..
Wtedy faktycznie muzyka może wydawac sie ładna...
Ale wszdźcie płyte z muzyka zagrana na klasycznych instrumentach, i wokalami, męskimi, czy żeńskimi, wtedy, bez korekcji barwy, porównajcie jak gra ten "w...ynalazek', z markowym sprzetem...
Nawet przy dobrej klasy sprzecie, aby głos konferansjera czy dj-a, nałozony na muzykę sie "przebił", powinien mieć minimum 3-6 dB więcej, niz moc sygnału muzyki. Mowa o prawidłowo skonstruowanej kolumnie, z mocną średnicą, a nie "udawaną", zatem wzmacniacz przy muzyce powinien grac na 25-30%
aby miec zapas mocy, dla "wyróżnienia" głosu, o te 3-6 dB...osiągając pełna moc. Jednak, jesli kolumna nie ma dobrej średnicy, nawet taki zapas mocy nie pomoże, bo kolumna nie jest w stanie przetworzyć tego sygnału z własciwą dynamiką...
Panowie, do choroby, w przypadku STX piszecie... czego się spodziewać po głośnikach za "takie" pieniądze... Czyżbyście o tym zapomnieli, kupując jakiś chiński wynalazek pod nazwa warfardale, czy jakoś tak, i myśleli, że Pana Boga za nogi złapaliście??????
Daliście się nabić w "butelke" zachwalaczom, że "jak za te pieniądze...to gra super", może mi gra, ale nie chce dj-ów głosu przenieść z właściwa dynamiką....

jk

20rafalo - 2011-03-16, 21:05

W takim razie co proponujesz, jaki model kolumn aby zagrały zauważalnie lepiej i z odpowiednim SPL równym lub lepszym od LX.
djbartez - 2011-03-16, 21:35

Ja proponuję Ci żebyś odezwał się do SS, a on sprzeda Ci coś co będzie służyło przez wiele lat. Nie zabraknie Ci ani dołu, środka czy góry. Facet robi zawodowe rzeczy od wielu lat. Jedyny minus (wyłącznie dla audiofili i innych malkontentów brakuje typowego znaczka typu JBL itp.). Pamiętaj kupując od niego paczki , Alfonso czy Ausa płacisz przede wszystkim za jakość a nie za logo.
kardal - 2011-03-16, 22:07

20rafalo, Skoryguj osobno tory muzyczne i osobno tor mikrofonu Mówie o jakichs zewnetrznych korektorach Niestety Silver ma rację Większość djów stosuje korekcję całości tzw "dj's smile" uwydatniona góra i dół bez konkretnego środka Wtedy głoś dja jest matowy jak przez watę PG 48 ma za dużo dołu Lepszy byłby SM58 lub jakis mikrofon dobrej marki któy przenosi więcej srodka i góry :idea:
20rafalo - 2011-03-16, 23:03

Jakie konkretne modele polecacie. Chcę coś co mogę kupić i odsłuchać w sklepie.
_eddie_ - 2011-03-17, 09:49

Bo ja wiem, u mnie LX15 śmigają z zespołem weselnym i trzech wokalistów (czasem i wokalistka) niegdy nie marudzili by nie mogli się przebić z wokalami przed muzykę (śpiew do SM58). Ba, chwalą wyrazistość i detaliczność. Więc to, że głos DJ gdzieś tam ginie za mgłą to chyba jednak nie wina paczek. Sam preamp w mikserze (tani cyfrowy numark) może być kiepski a tu od razu wymianę zestawów głośnikowych proponujecie.
dj arq - 2011-03-17, 10:28

Kolego 20rafalo, proponuję zapiąć mikser który ma 3 punktową korekcję EQ na mic i pobawić się ustawieniami (a jeszcze lepiej estradowcem z parametrykiem) i wtedy gdy się tego posłucha zrozumieć czego brakuje w twoim systemie. Żeby uwydatnić średnie tony w mikserze który ma tylko gały Hi i Lo trzeba obydwa pasma stłumić a dać więcej na gainie (jeśli oczywiście nie ma jeszcze wzbudzenienia).
A na koniec nazbierać kasy i kupić porządne paczki tak jak mówi SS, do tego EQ i nauczyć się stroić system do każdego pomieszczenia w którym się gra - bez tego ani rusz. Wtedy i muza i głos z mikrofonu sam się znajdzie.

maciej - 2011-03-17, 10:43

mimo wszystko ja bym stawiał również na brak dobrze dobranego podziału i odpowiedniej korekcji na sumie.. paczka jak paczka, jak gra z dużym zapasem, to jest w stanie trochę poprawić (wyciągnąć ten środek)... najlepiej pojedz do kogoś kto ma procka i inne paczki, np tubowe, wtedy dynamiki uświadczysz więcej. Jak by co zapraszam do siebie:) Mam tuby na 15", 10", bas reflex na 15", 12", 10", basy na 18" i 15" i procka, i 8 X sm58. możemy tak dobrać ci paczki aby to zagrało przyzwoicie i zobaczymy co z proca da się wycisnąć...
_eddie_ - 2011-03-17, 10:51

Ale niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego uważacie, że w paczkach 2" driwerem (1.4”wylot) jest kiepsko z górą środka pasma (bo 3-4khz to właśnie to pasmo na które psioczycie, że go brak a to ono tworzy "siłę frontu" wokalu). Ale jak ma dobrze brzmieć z kiepskiego miksera.
maciej - 2011-03-17, 10:59

niekoniecznie słaby driver morze to tworzyć wrażenie, lecz nakładanie sie basów i fuli pasmem na siebie, przez co jest wywalone o ileś dB zakres 80-160Hz i się muli. jeszcze spróbuj pościć na tym crosie ads basy ale bardzo nisko podcięte tam chyba od 75 hz jest i przesuwaj się do momentu kiedy bas będzie klarowny, ale i wokal nie tracił na dynamice. Możesz wtedy daj trochę głośniej fule i zobacz jak zagra. aha i testuj na normalnej muzyce, a nie na secie z dyskoteki:):) polecam płytkę Jack_Johnson-On_And_On
20rafalo - 2011-03-17, 20:16

Dzięki panowie.
Sam czytałem testy tych kolumn i w tej klasie były najlepsze. Drivery są 2" - nie są złe.
Mikrofon sprawdziłem na domowym sprzęcie hi-end - jest ok, dobrze słychać.
Myślę że w mikserze jest problem...

dziub-dziub - 2011-03-17, 21:12

20rafalo napisał/a:
Drivery są 2" - nie są złe.

Mają 2 calową cewkę... to różnica.

maciej - 2011-03-17, 21:16

podział na 1.8kHz więc na pewno przesunięcia w tym i pobocznych częstotliwościach... a te częstotliwości odpowiadają za czytelność i wokalu. nadal proponuje pobawić się z dobrze uciętym krosem. A tak się zarzekałem ze nie będę tutaj pisał.. a już 30 post... ale serce mnie się kraje jak mogę pomóc a nie pomagam. Albo ktoś pisze takie głupoty że tylko szubienice szukać.. Panowie ja odpadam:)
ciasteczkowypotwor - 2011-03-18, 18:46

maciej, Crossovera kolega zakładający temat raczej nie ma, bo to coś w końcówkach to raczej nie crossover. Poza tym bardziej na czytelność mowy mają okolice 400Hz niż 1,8kHz. W dodatku kiepska kolumna na 15" głośniku nie bardzo będzie miała klarowny środek, będzie miała mnóstwo niskiego środka, który zamula mowę. Niczym klasyczny JBL trumna.
maciej - 2011-03-18, 21:10

sory ale ten w ads dział bo działa. jeżeli na ucho dobrze potnie to będzie ok. wartość 1,8kHz podałem abstrahując od wszystkiego, ktoś wcześniej pisał o tym iż kiepski driver.. jak dla mnie to wiele jest do zrobienia i pokombinowania nie wydając złotówki. a dopiero jak to nie zda egzaminu to można myśleć o zakupie kilku elementów.. więc proszę czytać dokładniej. i nadal sie upieram że granica około 1-1,8 -2 kHz to czytelność i subtelność mowy!!!!
dr_aus - 2011-03-18, 21:25

20rafalo, szkoda że nie przeczytałem wczesniej bo wczoraj i przedwczoraj jechalem przez kielce z stk512, to bym zachaczył.

Moim zdaniem ciastek ma racje. Najwazniejszy problem jest taki ze mikrofony z odległosci 1-2cm maja za mocno wyeksponowane pasmo 150-500Hz.Dlatego podwójny parametryczny środek jest taki wazny w mikserze. mimo wszystko spróbuj ustawic cos ok -8dB czy 10dB na 150Hz i powinno sporo poprawic czytelność. Dopiero drugim problemem raczej odrobine mniej waznym moze byc bardzo częsta oszczędnośc na srednich tonach w budzetowych nadstawkach.
Procesor pomoże Ci tylko czesciowo, bo jak wyeksponujesz srodek na osi, to pod katem wciąz będzie go brakować. A jak wyeksponujesz pod sporym katem, to na osi bedzie za duzo. No i do tego eksponowanie słabości w tym przypadku nie do końca rozwiązuje problem ze względu na zyłowanie 15stki poza zakresem małych zniekształceń.

20rafalo - 2011-03-19, 07:18

Będę musiał popróbować ze sprzętem na jakiejś sali.
Z góry dzięki.
Pzdr