Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio
Forum dyskusyjne - www.Estradowiec.pl

ZAIKS czyli w paszczy lwa - Kontrola na weselu / studniówce

Zico - 2011-05-07, 21:03
Temat postu: Kontrola na weselu / studniówce
Witam,
chciałem zapytać jak wygląda kontrola na weselu / studniówce policji czy zaiksu czy innej instytucji. Interesują mnie tylko takie imprezy gdyż będę je prowadził właśnie jako prezenter czy wodzirej zależy jak kto woli.

Druga sprawa, znalazłem kilka wydawnictw w naszym kraju, które nie znakują płyt hologramem zaiks lecz w kilku mailach zapewniają mnie - że płyty są legalne i jeśli zaiks jest opłacony czy to przez lokal czy przez prezentera to zgadzają się na ich publiczne odtwarzanie czy tak faktycznie jest ? Nie zostanę obciążony grzywną czy wyrokiem za coś takiego ?

I ostatnia już sprawa czy mógłby ktoś polecić jakiś dobry sklep z płytami cd, w którym można złowić perełki typu Kaoma - Lambada czy Cancan, Zorba ? Bo kupuję płyty na własną rękę w sklepach z CD a takich perełek nie mogę się doszukać.

Przepraszam za kłopot i mam nadzieję że wiadomość nie zostanie zignorowana ze względu na to że jestem nowym użytkownikiem.

B.Sliwa - 2011-05-07, 23:45

Przeczytaj wątek http://estradowiec.pl/forum/viewtopic.php?t=5357 ;) tam masz dużo wyjaśnione.
Zico - 2011-05-08, 09:20

Tak wiem czytałem ten temat. Ale założyłem ten temat aby, tam nie narobić dziadostwa w tym temacie noi aby ludzie, którzy zajmują się również graniem tylko weselach napisali mi jak to wygląda. Np jak kontrola przyjdzie o 24 podczas oczepin to mam przerwać czy jak bo nic nie wiem.

I druga sprawa potrzebuje aby ktoś polecił mi bardzo dobry sklep z płytami CD z dużym wyborem.

szwagier - 2011-05-08, 09:48

Zico, ZAIKS nie ma prawa przerwania imprezy, zwykle doczepiają się po zakończeniu, z czego grałeś, co grałeś, czy są papiery, czy płyty mają hologramy...

Zico napisał/a:
czy tak faktycznie jest ?

jeżeli masz to na papierze no to nie problem, e-mail'e można podrobić więc w sądzie są średnio wiarygodne, chyba że ja o czymś nie wiem

Zico napisał/a:
sklep z płytami cd

Empik ma duży wybór, jak czegoś nie ma to można pogadać czy nie dałoby się sprowadzić

Dla jasności sprawy - nie jestem DJ'em i nie gram na weselach, stąd dokładnych informacji o ZAIKSIE udzielić nie umiem. Powiedziałem tyle co wiedziałem

Zico - 2011-05-08, 17:29

No właśnie sam nie wiem co z tymi płytami mam zrobić fajne kawałki typowo na wesela czy studniówki ale właśnie nie są znaczone tym hologramem.

Ma ktoś jakiegoś maila (na którego odpisuje zaiks i policja) odnośnie legalności płyt ? Bo chciałbym się z nimi skonsultować w tej sprawie, a mail na który piszę jest bez odzewu od ponad pół miesiąca.

Czekam na odpowiedź.

Kamol17 - 2013-06-27, 15:40

Witam
Przepraszam za odkopanie tematu. Mam takie pytanie gdy gram wesele czy studniówkę to jest to impreza zamknięta. Czy kontrola z zaiksu może wejść na teren imprezy za okazaniem jakiejś plakietki? Czy mam prawo go nie wpuścić na teren imprezy?

Avatat - 2013-06-27, 18:27

ZAiKS nie ma nic do kontroli legalności utworów. ZAiKS interesuje tylko i wyłącznie opłata za odtwarzanie w lokalach publicznych (czy jakoś tak) i ta opłata jest w gestii właściciela.

Ciebie interesuje jedynie Policja, która ma prawo sprawdzenia legalności. Policja nie ma prawa wejść bez posiadania nakazu.

tjakuszewicz - 2013-06-27, 18:51

Avatat napisał/a:
i ta opłata jest w gestii właściciela.

chyba, że podpisana umowa stanowi inaczej.

Avatat - 2013-06-27, 18:54

Dlatego zawsze w umowie trzeba obciążać tym właściciela :twisted:

Choć jeśli to jest lokal publiczny i jest tam chociażby zwykłe radio - muszą mieć taką opłatę..

Kamol17 - 2013-06-27, 19:36

Dzięki wielkie!
Bo oglądałem jakiś film i tam niby kontrola z "zaiksu" spisywała jakie utwory gra :D
Ale to USA było.
A muszę im dawać listę utworów jakie będę grał i okazać oryginalne płyty czy wystarczy zapłacić. Sry , ale jestem nowy w tych sprawach.

DCG - 2013-06-27, 23:39

Jeżeli np. zespół gra na imprezie publicznej cudze utwory, to musi zrobić listę z nimi do ZAIKS-u, bo wtedy autorzy otrzymuja tantiemy z tego tytułu.
Posiadanie nielegalnych kopii płyt jest zabronione gdziekolwiek, nawet w swoim domciu.
Jest opłata do ZAIKS 2 tys zł. i wtedy grasz z czego chcesz (mp3 itp.)

Kamol17 - 2013-06-28, 00:50

A ta opłata na ile obowiązuje? Ją też płaci rozumiem organizator? Bez tej opłaty mogę grać tylko z CD? Oraz czy listę muszę robić jak impreza jest prywatna?
Avatat - 2013-06-28, 07:28

Śmieszni są :)
Kupiłem MP3 w iTunes, na Amazonie czy BeatPorcie, więc zapłaciłem już artyście za jego świetną pracę. Dlaczego mam jeszcze raz płacić ZAiKS'owi za "tantiemy dla artysty"? Ciekawe ile % leci do urzędniczych łapek :)

Drugą chorą sprawą jest to, że mając CD nie mogę sobie tego zripować do MP3 i publicznie odpalać - tutaj znowu przychodzi maszyna Z(Ł)AiKS i każe sobie płacić za możliwość zripowania (i za co tak naprawdę płacimy?).

VJM - 2013-06-28, 10:39

Avatat napisał/a:
Śmieszni są :)
Kupiłem MP3 w iTunes, na Amazonie czy BeatPorcie, więc zapłaciłem już artyście za jego świetną pracę. Dlaczego mam jeszcze raz płacić ZAiKS'owi za "tantiemy dla artysty"? Ciekawe ile % leci do urzędniczych łapek :)

Drugą chorą sprawą jest to, że mając CD nie mogę sobie tego zripować do MP3 i publicznie odpalać - tutaj znowu przychodzi maszyna Z(Ł)AiKS i każe sobie płacić za możliwość zripowania (i za co tak naprawdę płacimy?).

Zapłaciłeś za utwór, który możesz słuchać ile razy chcesz. Za każde odtwarzanie publiczne trzeba zapłacić. Podobnie ma się sprawa z ripowaniem.

tomasz_kozak - 2014-01-22, 21:35

oj z nakazem policji na przeszukanie to nie był bym taki pewien, jeżeli chodzi o dom to tak, ale w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej nie wiem czy musza mieć nakaz...
wieslawb - 2014-01-23, 00:55

To tak, jakby Sanepid musiał mieć nakaz prokuratorski na wejście do kuchni restauracji.
20003700 - 2014-01-23, 11:43

Kolego Wieslawb

co do Sanepidy nie musi mieć nakazu , włazi gdzie chcę i kiedy chcę nikt im nie zabroni , to są święte krowy .

_eddie_ - 2014-01-23, 15:50

Avatat napisał/a:
ZAiKS nie ma nic do kontroli legalności utworów. ZAiKS interesuje tylko i wyłącznie opłata za odtwarzanie w lokalach publicznych (czy jakoś tak) i ta opłata jest w gestii właściciela.

Ciebie interesuje jedynie Policja, która ma prawo sprawdzenia legalności. Policja nie ma prawa wejść bez posiadania nakazu.

Dokładnie - amen! :)

[ Dodano: 2014-01-23, 15:55 ]
tomasz_kozak napisał/a:
oj z nakazem policji na przeszukanie to nie był bym taki pewien, jeżeli chodzi o dom to tak, ale w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej nie wiem czy musza mieć nakaz...

Jeżeli ktoś robi sobie tam imprezę ZAMKNIĘTĄ to nie. Wtedy np ja wynajmuję ten lokal no moje potrzeby to wejście policji na zwykłą kontrolę jest takie jakby chcieli mi przyjść do domu. Mogą? Tylko z nakazem. Mogą prosić właściciela i jego przetrzepać z papierów ale nie na imprezie. Gdyby mieli takie prawo to są na co drugim weselu na darmową roladę i kielicha - pewniak.

buli - 2014-01-24, 08:36

W takim razie jak to jest tak na prawdę , robia kontrole , miał ktoś już na weselu czy to tylko panika i plotki ?
musicserwis - 2014-01-24, 10:44

Wiem, że nie mają prawa przerwać imprezy, ale po mogą Cię "przetrzepać",

rozumowanie, że impreza jest zamknięta chyba nie do końca jest zasadne, straż miejska nie może wejść do mieszkania w trakcie interwencji, dlatego przyjeżdża policja, jeśli jest zakłócenie spokoju czy coś podobnego

z tego co wiem Policja może interweniować jeśli jest podejrzenie przestępstwa/donos

surytj - 2014-01-24, 14:02

Nie masz obowiązku wpuszczenia policji na swoją posiadłość.
Jeżeli ktoś zadzwoni po policję bo jest impreza i zakłócenie ciszy nocnej.
A Ty ich nie wpuścisz, to wtedy poszkodowany, czyli ten co dzwonił po policję może skierować sprawę do sądu.
Istnieje też możliwość że funkcjonariusze będą z tych "upartych" i tak Ci przerwą imprezę.
Możesz też wpuścić no i skończy się albo pouczeniem albo mandatem.
Oczywiście dotyczy to imprezy w Twoim domu.
Jak wygląda sprawa w przypadku imprezy zamkniętej w czyimś lokalu od strony prawnej.
Tego już nie wiem.

VJM - 2014-01-24, 14:38

Art. 220. § 1. Przeszukania może dokonać prokurator albo na polecenie sądu lub prokuratora Policja, a w wypadkach wskazanych w ustawie - także inny organ.
§ 2. Postanowienie sądu lub prokuratora należy okazać osobie, u której przeszukanie ma być przeprowadzone.
§ 3. W wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności na zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby. O prawie zgłoszenia żądania należy ją pouczyć.

Jak powyższego wynika policja może wejść na każdą imprezę. W przypadku imprez na wynajętych salach to już w ogóle nie widzę argumentu przeciw skontrolowaniu DJ-a, gdyż w ponad 95% nie jest "gościem" tylko pracuje.