Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Zakup dołów
DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2013-04-07, 13:49   

Patrzę przez satelitę, EAW się pakuje, w Ameryce lekkie poruszenie pod "pentagonem" Harman-a w Stanford też.

Kuba rulez :D

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-04-07, 13:52   

A gdzie granica tego wszystkiego ? Na ile to jest ważne w tym co robimy ? Ułamek ułamka ?

takt1 
Mistrz pionów

Nagłośnienie: 10000
Wysłany: 2013-04-07, 14:16   

granat napisał/a:
HF rządzi Obrazek
4 x HF45 na 18NLW9600 i nie ma mocnych, he he :mrgreen:

Nie ma mocnych ale chyba do noszenia :lol: :lol: :lol:

papaj00 
Asystent FOH/MON

Nagłośnienie: 2xHF40 2xSTK612 dr_aus
Oświetlenie: HA 4000 H2400
Wysłany: 2013-04-07, 14:18   

HF45 ? Jarek coś wydłubał ?

530369665 (PLAY)

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 15:50   

takt rozbrajająca jest Twoja nieumiejętność zebrania do siebie kilku cyferek.

Gdybys to potrafił, to bys wiedział, że upchanie dużej mocy w małej paczce nie jest panaceum na nagłośnienie dużego pleneru. Pisałem o tym przy okazji sl4000.
Nie można porównywac paczki na dwóch głośnikach do paczki z jednym głośnikiem, kiedy cena głośnika stanowi duży ułamek kosztów. Zrobiłem to tylko dlatego, że była tak słaba, że nie trzaba było wynosić drugiej. Klientowi wystarczyło, stwierdził, że bardziej by mu się opłacało kupic nowe zamiast używek.

Teraz po co się ograniczać... załóżmy, że zrobię paczkę specjalnie dla Ciebie, super małą i wsadze tam 4ry głosniki 18nlw9600 za około 400-500euro każdy (czy inne). po czym stwierdzisz, że rzeczywiscie jest bardzo najlepsza (w pojedynke). NONSENS, jakiś mądry chłopak z małej firmy nagłośnieniowej weżmie postawi za te same pieniądze dajmy 6x HF30, czy HF40 i zmiecie te paczkę sprawnością, bo każde podwojenie basu zwiększa efektywność każdej o 3dB i dodatkowo 3dB ze względu na większa moc.
Tak... wyjdzie większy rozmiar i waga, ale nie jest to wcale duża różnica, ponieważ robimy paczki z żebrowaną konstrukcją. Widziałes kiedys kadłub samolotu albo statku? A poza tym ile byś musiał sztuk zrobić, żeby to się zwróciło w transporcie... 50? Za dobrze znam realia i dlatego większość klientów wybiera paczkę na bardziej popularnym, w miarę niedrogim głośniku 1200W, bo to się lepiej kaluluje a prosto mówiąc to jest lepsze.
To jest naprawdę łatwo policzyć, mając wykres.

Zresztą sprawa jest prosta, dopóki drzewo kosztuje mniej niż głośnik, to lepiej zainwestować w drzewo. Można to dobrze policzyć na przykładzie SB18/HF19/HF30.

Damiano zejdź na ziemie, jakoś JBL sprzedaje swoje JRXy i jakoś nie widzę, żeby się pakowali. W Ameryce tez są lepsze paczki i jakoś nikt nie mówi, że EAW się pakuje. Po prostu jak ktoś ma ochotę to uwierzy, przetestuje, a inny będzie snuł zabobony w stylu polskim tak jak niektórzy tutaj.
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-04-07, 15:57, w całości zmieniany 2 razy  

wolek14 
A do czego to pokrętło???

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 15:53   

Problem jest jeden - połowa ludzi tutaj na forum żyje z takim swiatopoglądem, że istnieją rozwiązania uniwersalne. Niestety - nie ma rzeczy które nadają się do wszystkiego, bo jeśli coś jest do wszystkiego, to jest.... dr_aus, Ty też robisz ten błąd. Zagraniczne firmy wupuszczają nie jeden, nie dwa, a kilkanaście różnych paczek, każda z nich ma inne zastosowanie, i to nie tylko pod kątem brzmienia. I każda z nich ma pewne wady, które w danym zastosowaniu paczki nie są aż tak ważne, lub zupełnie pomijalne. A Ty próbujesz obnażać te wady w kompletnie innym aspekcie pracy. Piszesz coś w stylu, że gdyby postawić dwie Twoje HF zamiast jednej SB1000, to zagra to lepiej, tylko że jeśli masz do zrobienia ogromny plener, to raczej wątpię że ktos będzie woził 60szt Twoich paczek, skoro może zabrać 30 SB1000. Twoje paczki zajmą całego tira, SB1000 niecałe pół, nie mówiąc już o stackowaniu tego (chyba mało paczek rzucałeś przed sceną, na widok 60 tub nogi się technikom uginają), dodatkowo nie masz w ofercie wsadów do żadnego programu symulacyjnego, nie masz presetów pod układ Cardio, więc Twoje narzędzie jest bezużyteczne, i na prawdę nie masz po co startować do SB1000. Weż sobie do serca to, że profesjonalne narzędzie to nie tylko profesjonalne brzmienie. z resztą z tym brzmieniem to tez niewiadoma, bo wyszło teraz że tak na prawde sam nie wiesz co porównywałeś w innym temacie. Jeśli to o czym piszesz okaże się prawdą, i HF zagra lepiej od oryginału, to bardzo się uciesze, i wtedy zostanie Ci tylko udowodnić właścicelom firm że HF30 nadaje się do obsługi dużych imprez, że wystarczy trochę więcej drzewa by zaoszczędzić na kosztach kupna dobrych paczek, i że opłacenie dwukrotnie większej ekipy do postawienia tego nie ma znaczenia, i tak się opłaca. Dodatkowo będziesz musiał wprowadzić w ofertę podwieszane wersje HF, opłacić atesty na zawiesia, wyważyć to wszystko, później jakas broszurka w której opiszesz sposób tworzenia układów Cardio, linii opóźniających itp. I jeśli Ci się to uda, to dopiero wtedy będziesz mógł napisac, że HF30 jest lepsza od SB1000. Ale co ja tam mogę wiedzieć, w końcu skoro paczki mogą być do wszystkiego, to forumowi eksperci również, postawisz HF30 z potęznym głosnikiem, to świat przed tobą stanie otworem, a oni będa ci kibicować grając 18 w remizie....

Ja Ci proponuję tak, jesli faktycznie chcesz porównać swój produkt z czymś z górnej półki, to zrób to z innymi krótkimi tubami dostępnymi na rynku. Danley jest dobym pomysłem, ew. FO, Turbosound, Void. Ale pierwsze postaw sobie jakiś cel - chcę żeby moje paczki były konkurencyjne np. na małe sztuki do 1000 osób, i w takim zastosowaniu porównuj. Samo brzmienie niestety nie rozstrzyga niczego... A jesli dalej chcesz stanąć obok oryginału SB1000, to nie sprowadzaj porównania do poziomu chałturek, tylko do takiego zastosowania, do jakiego ta paczka powstała.
Trochę dystansu do siebie też nie zaszkodzi... gdyby krótkie tuby były lekiem na wszystko, to już dawno wszyscy producenci mieliby je w swojej ofercie.

Post nie jest złośliwy.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2013-04-07, 15:59   

dr_aus napisał/a:
Damiano zejdź na ziemie, jakoś JBL sprzedaje swoje JRXy i jakoś nie widzę, żeby się pakowali. W ameryce tez są lepsze paczki i jakoś nikt nie mówi, że EAW się pakuje. Po prostu jak ktoś ma ochotę to uwierzy, przetestuje, a inny będzie snuł zabobony w stylu polskim tak jak niektórzy tutaj.

Jarku, na ziemi to ja jestem owszem, sprowadzony mocno do parteru. Niedzielny żarcik odnosi się do stylu podniecania niezdrowego i robienia z igły wideł. Mam świadomość że każda paczka ma swoje zastosowanie, swoje miejsce w szeregu i Ty swojej takie szykujesz. Nie mam nic przeciwko. Odnosiło się to bardziej do jałowego klepania "HF to, HF tamto" w każdym temacie. Wiesz ze zrobiłeś dobry produkt, życzę sukcesów. Jednakowoż nie poprę tej idei wciskanej do każdego zastosowania od pabu na 20 osób po scenę na Narodowym. Są miejsca gdzie pasi są takie gdzie zwyczajnie albo nie wejdzie, lub zwyczajnie nie rozwinie skrzydeł mimo że tubą jest.

Peace :mrgreen:

granat 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 16:11   

wolek14 napisał/a:
Piszesz coś w stylu, że gdyby postawić dwie Twoje HF zamiast jednej SB1000, to zagra to lepiej, tylko że jeśli masz do zrobienia ogromny plener, to raczej wątpię że ktos będzie woził 60szt Twoich paczek, skoro może zabrać 30 SB1000.

Ja to zrozumiałem inaczej. Jeśli potrzeba 30 SB1000 to HF30 wystarczy 15.
SB1000 waży 86kg, HF30 z tego co wiem 60.
Co do tych zawiesi i całej otoczki to prawda, duże firmy mają to lepiej opracowane.

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-04-07, 16:12   

Wołek rozpisałeś sie , szacun . Podpiszę się pod tym oburącz jesli pozwolisz . :)

wolek14 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 16:22   

Cytat:
Ja to zrozumiałem inaczej. Jeśli potrzeba 30 SB1000 to HF30 wystarczy 15.

Bardzo ciekawe... 4 x 18 zagra tak jak 1 x 18? Zastanów się jeszcze.

Ciesze się, że ktoś się zgodził ze mną :)

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 16:25   

Wołek mylisz pojęcia.
Cała dyskusja opiera się o to, że zwróciłem tylko uwagę, że podniecacie się zachodnimi paczkami, które nie są nadzwyczajne, bo nie umiecie dojrzeć ich prostoty konstrukcji i chłamu marketingowego a nie pisałem nigdzie, że moja firma jest lepsza od wielkich koncernów pod kątem którym teraz próbujesz mnie zażyć i wiesz dobrze dlaczego. I powiem więcej, prawdopodobnie jeszcze długo to się nie zmieni i wlace mnie to nie przeszkadza. Ba napisałem nawet wprost, że już lepsze są paczki konkurencji w postaci BTR, ponieważ paczki z tematu były u mnie na testach, tylko tematy mi się pomyliły. Lepsze tzn, owszem są większe i cięzki i z wóra, ale klient chciał kupić pojedyncze sztuki, co mu się zwyczajnie lepiej kalkuluje. Po prostu duży może więcej, a są tanie.

A co do reszty to równiez nie przyjżałeś się dokładnie.
Policz dobrze dokładnie wagę zanim wysnujesz wnioski, bo owszem 2xHf30 jest cięższa, ale jest tez lepsza (sprawniejsza). Po raz drugi przypominam, że paczka 1x18 jest bardziej mobilna niż 2x18. Przede wszystkim HF30 można sobie przenieść spokojnie we dwóch, więc firma która robi sztuke na 4-12 basach nie musi wozić ze soba na sztukę 200km dalej kolejnego człowieka.

O jakich krótkich tubach mówisz? Przeciez ja nie robię krókich tub.
A układ cardio robię w 15minut i każdy mój klient ma bezproblemowy dostęp do takiej wiedzy. Z wieszaniem to bez komentarza, o czym ty marzysz? Nie ma takiej firmy w kraju, a nawet jak ktoś ma te 60 basów, to robi czesto na nich 3 sztuki jednocześnie. W takich realiach upchanie dużej mocy w mały bas się nie opłaca.

A jeśli chodzi o rózne basy, to mam w ofercie 4ry modele i kilka w opracowaniu, jeden napewno będzie niebawem.
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-04-07, 16:28, w całości zmieniany 1 raz  

granat 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 16:28   

No bo skoro HF30 jest głośniejsza o 3dB od SB1000 (która ma dwa głośniki), przyjmując podobną moc na kolumnę to tak wychodzi.
Żeby nie było, że to ja tak mówię. Ja tylko odczytałem wykres :P

wolek14 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 16:36   

Cytat:
Policz dobrze wagę zanim wysnujesz wnioski, bo owszem 2xHf30 jest cięższa, ale jest tez lepsza (sprawniejsza).

Jest sprawniejsza od czegoś, co wygląda jak SB1000. My piszemy o oryginałach. I wiem co mi teraz napiszesz o tych decybelach itp. ale przykro mi, ja nie jestem ekspertem od konstruowania, i mam prawo wątpić w coś, czego tak na prawdę do końca nie rozumiem. Poza tym bierzemy do testu z dedykowanym napędem, odkręcona na full. A Nie bierz pod uwage tylko SPL, a pokrycie, gabaryty. To, że paczka jest cięższa to jeszcze nic nie znaczy, SB1000 jest mniejsza objętościowo.
Cytat:
Po raz drugi przypominam, że paczka 1x18 jest bardziej mobilna niż 2x18. Przede wszystkim HF30 można sobie przenieść spokojnie we dwóch

A SB1000 transportujesz samemu, na trapa, po schodach, a we dwóch możesz na upartego rzucić 4 do góry. Zrobisz tak z HF?

Gdzieś na forum czytałem, że Twoje konstrukcje to krótkie tuby. Wybacz jesli użyłem złej nazwy.

Cytat:
Z wieszaniem to bez komentarza, o czym ty marzysz? Nie ma takiej firmy w kraju, a nawet jak ktoś ma te 60 basów, to robi czesto na nich 3 sztuki jednocześnie. W takich realiach upchanie dużej mocy w mały bas się nie opłaca.

Bo u nas nie ma oryginalnych basów SB1000. Może pojedyncze sztuki.
A profesjonalne basy mają możliwość podwieszania, i często się z tego korzysta. Nie wiem skąd zdziwienie.
Tego wniosku o mocy nie rozumiem.

Cytat:
No bo skoro HF30 jest głośniejsza o 3dB od SB1000 (która ma dwa głośniki), przyjmując podobną moc na kolumnę to tak wychodzi.
Żeby nie było, że to ja tak mówię. Ja tylko odczytałem wykres

Dobrze, że dodałeś tą końcówkę.... Z resztą, możecie myśleć co chcecie.
Ostatnio zmieniony przez wolek14 2013-04-07, 16:41, w całości zmieniany 2 razy  

Luke15 
Monitorowiec

Nagłośnienie: Dr_Aus
Oświetlenie: 4,5kW
Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 16:43   

No tak, co do sprawności to też takie wnioski wyciągam jak granat.

Jeżeli został już poruszony problem transportu to jednak, dla mnie w transporcie przyjemniejsze jest SB1000 mimo większej wagi. EAW bardzo fajnie opracowała rozmieszczenie uchwytów, kół i tak dalej dlatego nie rozumiem stwierdzenia że do SB1000 potrzeba kolejnego człowieka a HF30 nosi się we dwóch - pomyłka!

Jest wręcz przeciwnie w tej chwili. Gdyż, aby gdziekolwiek przenieść HF30 potrzeba 2 osób, natomiast SB1000 jestem w stanie przenieść nawet 100m sam, dlaczego? A no dlatego że ma koła i mogę się nią wozić jak taczkami. HF niestety muszę nosić na rękach i się męczyć.

Co do stackowania, to SB1000 stackuje się kapitalnie - bez większych problemów na początku we 2 osoby. Wiadomo jak jest już 3 cia czy 4 na górze to trzeba pomocy, ale do HF'ów przypuszczam że też, ze względu na rozmiary.

Tak więc, jest tak jak mówiłem - brzmienie brzeniem, skuteczność skutecznością, ale w użytkowaniu w tej chwili były by bardziej uciążliwe i w tej chwili jako technik, odradzał bym rękami i nogami szefowi wymianę SB1000 na HF30, bo samo noszenie paczek przez magazyn by mnie wkurzało - SB jadę sobie na luzie przez cały magazyn między gratami prosto na tira a tam już robią dalej.

Każda ma wady, i zalety. Przy HF'ach brakuje mi właśnie lepiej przemyślanych kwestii transportu - przede wszystkim kół, dodatkowych rączek po bokach.

Fakt, że często plenery robione są na jakiś stadionach, lotniskach gdzie koła są nieprzydatne bo ciężko się jedzie po trawie czy błocie w najgorszym przypadku itp. i w tedy był bym szczęśliwy nosząc 60kg HF'ów na stacki niż prawie 90kg SB1000. 30kg różnicy ale nawet przy 12 paczkach to już 360kg mniej dla pleców. :wink:

Grzesiek Lca 
Otwieram już kejsy

Nagłośnienie: STX POL-AUDIO DAP T.AMP
Oświetlenie: LASERWORLD/ADJ/EUROLITE/SKYWAY/X-BEAM/FLASH
Wysłany: 2013-04-07, 16:46   

A co za problem zamontować kółka transportowe do HF30? Też będzie można targać ją w 1 osobę.

wolek14 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 16:53   

Ja się jeszcze raz zastanowiłem nad tymi obliczeniami i zobaczcie, nawet jesli kopia SB1000 ma skuteczność 3dB mniejsza od HF, to niech oryginał ma taką samą. Teraz odkręcając obie paczki na full mamy 3dB przewagi SB, bo pakujemy 2 razy więcej mocy. A stawiając 1SB vs. 2HF mamy 3dB zysku na korzyśc HF, czyli w końcowym rozrachunku ledwo słyszalną różnicę (szczególnie patrząc przez pryzmat izofonów). Za to mamy mniej mobilne 2 paczki, zamiast jednej trochę cięższej. Moc dla obu taka sama, więc problrm napędu odpada. Coś pominąłem?

Cytat:
Fakt, że często plenery robione są na jakiś stadionach, lotniskach gdzie koła są nieprzydatne bo ciężko się jedzie po trawie czy błocie w najgorszym przypadku

To wtedy sobie ciągniesz SB a nie pchasz :) Poza tym jak bym miał oryginały, to raczej nie tarzałbym ich w błocie, tylko nawiózł płyt wiórowych, i po tym jeździł. Często tak się robi jak masz sztukę na podmokłym terenie.
Ostatnio zmieniony przez wolek14 2013-04-07, 16:56, w całości zmieniany 1 raz  

Grzesiek Lca 
Otwieram już kejsy

Nagłośnienie: STX POL-AUDIO DAP T.AMP
Oświetlenie: LASERWORLD/ADJ/EUROLITE/SKYWAY/X-BEAM/FLASH
Wysłany: 2013-04-07, 16:57   

Wie ktoś ile kosztuje oryginał SB1000? Pewnie kilka razy tyle co HF, więc odpowiedź jest prosta co jest bardziej opłacalne...

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 17:02   

Luke15 nie znasz pewnie koncepcji. Po prostu HF30 w wersji samodzielnej wozi się na wózku do piwa z podkładkami filcowymi, i wygląda to dokładnie jak sb1000, tylko lżej. Są tez takie wózki którymi można po schodach jeżdzić. Miałem też w planie uchwyty blokujące, ale większość klientów nie ma z tym problemu (pewnie mają problemy gdzie indziej), więc zapomniałem o tym.
Chodzi o to, że taki wózek do busa wrzucasz jeden do np 8miu basów zamiast 16 czy 32 brzęczących latających kółek i ma on duże koła, które na nierównościch lepiej sobie radzą, a nawet jakbym zamontował 100mm do HF30 to będa przeszkadzać w układaniu w transporcie.
Kółka mają sens w HF19 w systemach z dwoma basami, gdzie nie trzeba układać wielu basów.

Ważne jest też, żeby umiejętnie podnośić najpierw na skos łapiąc jedną ręką za rączkę a druga za rant, a dopiero wyżej przenosić ciężar. Może coś jeszcze wymyślę w tym kierunku, ale mam takich rzeczy do opracowywania mnóstwo, niemniej u mnie dzwięk stoi na pierwszym miejscu.

mimax 
Asystent FOH/MON

Nagłośnienie: PoLaUdIo
Wysłany: 2013-04-07, 17:13   

hf ma swoje wady i zalety
wg mnie

- brak kol (mozna by je zamontowac na tej czesci gdzie gniazda i gdyby w tym miejscu jarek je robil sciete bo tam jest pusta przestrzen
- brak bocznych uchwytow - podczas ladowania na busa strasznie nieporeczne sa te uchwyty do noszenia
+ uchwyty do noszenia paczek od spodu - wygodnie sie nosi
+ brak wystajacych gniazd - paczke mozne ustawic maxymalnie blisko scian czy innych przedmiotow

o brzmieniu sie nie wypowiadam bo kazdy ma inny gust :) ale potencjał paczka ma spory :)
Ostatnio zmieniony przez mimax 2013-04-07, 17:15, w całości zmieniany 1 raz  

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-04-07, 17:20   

Wołek żle liczysz.
Dobrze, załóżmy dla uproszczenia, że SB1000 ma tę samą sprawność co HF30. Załóżmy dla uprosczenia, że jest to 102dB a głośniki mają po 1000W. 1000W to +30dB. SB1000 generuje więc 132dB+3dB=135dB ze wględu na 2x większą moc.
Jedna HF30 generuje tylko 132dB. Ale dostawiamy drugą i co? Zestaw generuje 132dB+6dB=138dB, czyli dwa razy więcej. 3dB ze względu na zwiększenie sprawności oraz 3 dB ze względu na podwojenie mocy. Prosta prawda w akustyce, którą należy znać.
Teraz jak byśmy podliczyli koszty, to by się okazało, że róznica jest jeszcze wieksza.

Biorąc tę prawdę pod uwagę, nie można powiedziec, że HF30 w tym przypadku wystarczy dwa razy mniej. To by było gdzieś 70%, ale nie zapominaj, że napęd do mniej sprawnych paczek kosztuje więcej :) . Jak się to podliczy, to nie jedną dychę można wyciągnąć.

Niemniej jednak chce wyrażnie zaznaczyć, że to zupełnie inne paczki. HF30 nie jest najsprawniejsza paczką jaką robimy i nie jest optymalizowana w tym kierunku. HF30 jest optymalizowana do niskiego grania ze wszystkimi zaletami i wadami takiego rozwiązania. Można powiedzieć, że w przybliżeniu dla HF40 byłby dobry ten bardziej oczywisty, ponieważ krzywe miałyby zblizony kształt, a róznica w pasmie utrzymywałaby się bardziej równa. Ja jednak wolę HF30, bo jak już wspomniałeś o izofonach, po co komu wywalone 100 czy 150Hz, skoro ucho jest dość wrażliwe na tę częstotliwośc w porównaniu z najniższym pasmem. Ale to juz jest kwestia tego co mniej mierzalne, czyli gustu.
Ja mam ofertę i dla takich i dla takich chętnych, a ty mi wmawiasz, że SB1000 to mistrostwo świata... Cóż każdy ma prawo do własnej opini, z mojej strony to chyba wystarczy.

PS jeśli macie jakieś pomysły na mobilność, to piszcie.
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-04-07, 17:36, w całości zmieniany 3 razy  

Odpowiedz do tematu